Ga naar buiten met onze deals - shop de acties
image link

Shop de mid-season SALE!

Laugavegur Trail in IJsland: route, etappes, kamperen & tips header image

Laugavegur Trail in IJsland: route, etappes, kamperen & tips

Langeafstandswandelaar Elmar liep de beroemde trektocht en deelt zijn ervaringen en praktische tips.

Gewijzigd wo 23 sep
Fleur de Haas author image
Fleur de Haas author image
Fleur de Haas
Wandelexpert, Reisexpert
Meer over deze auteur
Fleur de Haas
Wandelexpert, Reisexpert
Meer over deze auteur
De Laugavegur Trail is een meerdaagse wandelroute van ongeveer 54 kilometer door de IJslandse Hooglanden. Deze vierdaagse trektocht neemt je mee door uitgestrekte lavavelden, kleurrijke bergen en warmwaterbronnen.

“Een trail om nooit te vergeten”, vertelt Elmar met een lach. Samen met vier vrienden trok hij eropuit om de Laugavegur Trail te trotseren. Een goede voorbereiding is daarbij onmisbaar. In dit artikel lees je alles over de Laugavegur Trail en krijg je praktische tips van Elmar!

Ga direct op deze pagina naar:



Laugavegur Trail in het kort

De Laugavegur Trail is een trektocht van 54 kilometer van Landmannalaugar naar Þórsmörk. Deze tocht maak je in vier dagen en is alleen te wandelen van eind juni tot begin september. Je overnacht in berghutten of op kampeerplaatsen en draagt al je benodigdheden op je rug.

De Laugavegur Trail is geschikt voor fitte wandelaars die ervaring hebben met langere dagtochten en beginnen met meerdaagse trektochten.


De Laugavegur Trail

De Laugavegur Trail ligt in de zuidelijke IJslandse Hooglanden, grotendeels in het beschermde natuurgebied Fjallabak. Je start in Landmannalaugar en eindigt in Þórsmörk. Onderweg verandert het landschap voortdurend. Je wandelt van kleurrijke ryolietbergen en geothermische gebieden naar zwarte zandvlaktes en groene valleien. Een feestje voor je ogen.

Hoe kom je vanuit Reykjavik bij de Laugavegur Trail?

Vanuit Reykjavik kun je in het wandelseizoen met een speciale hooglandbus naar Landmannalaugar reizen. Na je wandeling vertrekken vanuit Þórsmörk bussen terug naar Reykjavik. De dienstregeling verschilt per seizoen. Reserveer je vervoer daarom vooraf en controleer vlak voor vertrek de actuele tijden.


groene bergen met besneeuwde bergtoppen in de verte


Elmar en Thru-hiking

Elmar is veel te voet op pad, vooral in de bergen. Hij combineert zijn liefde voor wandelen met zijn werk bij de Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging (NKBV). Ook zette hij een community voor thru-hikers op. Daar vind je tips over routes, voorbereiding en uitrusting én verhalen over langeafstandswandelingen.


Route van de Laugavegur Trail

De Laugavegur Trail begint in Landmannalaugar en loopt via Hrafntinnusker, Álftavatn en Emstrur richting Þórsmörk. De meeste wandelaars leggen de route in vier dagen af, maar je kunt de route ook inkorten of uitbreiden. Zo kun je bijvoorbeeld de Fimmvörðuháls-route toevoegen aan je tocht.

Navigatie voor de Laugavegur Trail

De Laugavegur Trail is gemarkeerd met paaltjes. Bij regen en mist kunnen deze paaltjes slecht zichtbaar zijn. Dit geldt met name voor de eerste twee etappes van de wandeling, tussen Landmannalaugar en Álftavatn. Neem daarom altijd een navigatietoestel mee.

Elmars tip: download voor vertrek het GPX-bestand van de route.

Etappes van de Laugavegur Trail

De Laugavegur Trail bestaat uit vier etappes.

ca. 12 km, 4-5 uur

Vanuit Landmannalaugar wandel je vrijwel direct het bijzondere IJslandse hoogland in. De route loopt door het lavaveld Laugahraun. Richting Hrafntinnusker wordt het terrein ruiger en kun je, zeker vroeg in het seizoen, nog sneeuwvelden tegenkomen. Mist komt hier regelmatig voor, waardoor de routepaaltjes soms minder goed zichtbaar zijn.

ca. 12 km, 4-5 uur

De tweede etappe voert langs sneeuwrijke ravijnen richting Jökultungur. Bij helder weer heb je uitzicht op meerdere gletsjers. Daarna volgt een steile, rotsachtige afdaling. Vlak voor Álftavatn kom je de eerste rivier tegen die je meestal te voet moet doorwaden.

ca. 17 km, 6-7 uur

Na Álftavatn verandert het landschap opnieuw. Via Hvanngil wandel je over de donkere zandvlaktes van Mælifellssandur. Tijdens deze etappe steek je meerdere rivieren over, waarvan een aantal zonder brug. Het open landschap biedt weinig beschutting tegen wind en regen.

ca. 15 km, 6-7 uur

Tijdens de laatste etappe wandel je langs diepe kloven en steek je verschillende rivieren over. Naarmate je Þórsmörk nadert, verandert het kale hoogland langzaam in een groener landschap met berkenbossen. In de vallei van Langidalur eindigt de officiële Laugavegur Trail.


Rivieren oversteken op de Laugavegur Trail

Op de Laugavegur liggen meerdere rivierdoorsteken zonder brug. Door regen en smeltwater kan het waterpeil snel veranderen. Vraag daarom bij twijfel altijd naar de actuele omstandigheden bij een huttenwaarder of ranger. Draag geschikte waterschoenen, maak je rugzakbanden los en steek alleen over wanneer je zeker weet dat dit veilig kan.

Lees de veiligheidsadviezen voor wandelen en rivierdoorsteken van SafeTravel Iceland.



wandelaar waad door rivier

Overnachten op de Laugavegur Trail

Langs de route kun je overnachten in berghutten of op de aangewezen campings. Wildkamperen is verboden. Reserveer vooraf om zeker te zijn van een plekje. Rond het begin- en eindpunt vind je accommodaties die meer comfort bieden.

Overnachten in berghutten

De berghutten zijn eenvoudig ingericht met slaapplaatsen, keukenvoorzieningen, koud stromend drinkwater en sanitair. Je moet wel je eigen slaapzak meenemen. Ook is er geen stroom om telefoons of powerbanks op te laden, dus neem voldoende accucapaciteit mee. In de meeste hutten vind je douches, behalve bij Hrafntinnusker.

Kamperen langs de Laugavegur Trail

Bij de berghutten kun je ook je tentje opzetten. Ook je kampeerplek moet je van tevoren reserveren. Op de campings bij de berghutten kun je gebruikmaken van drinkwater en sanitair. Je hebt echter geen toegang tot de keukens in de hutten. Neem dus je eigen kookgerei en brander mee.


man legt opgeblazen slaapmat in zijn tent

Welke uitrusting heb je nodig?

Tijdens je trektocht draag je al je benodigdheden op je rug, zoals je tent, slaapzak en eten. Daarom is het belangrijk dat je zo licht mogelijk inpakt. Lees hieronder wat je nodig hebt en lees Elmars tips.

Hoe langer en ruiger de tocht, hoe groter de rugzak die je nodig hebt. Voor een meerdaagse trekking als de Laugavegur is een rugzak van 50 à 60 liter vaak geschikt. Voor regenachtige dagen is een rugzakhoes onmisbaar.

Bij het kiezen van een tent houd je rekening met het gewicht, formaat, materiaal en opzetgemak. In IJsland regent en waait het flink. Kies dus voor een stevige, waterdichte tent die groot genoeg is voor jou en je rugzak. Lees hier welke tent bij jouw wandeling past.

Elmars tip: ‘’Kies een zo vlak mogelijke kampeerplek en belast de natuur zo min mogelijk. Als je haringen niet door de rotsachtige ondergrond komen, leg je ze plat en zet je ze vast met stenen. Zo blijft je tent toch goed vaststaan.’’

Net als bij je tent let je bij je slaapzak op het gewicht en formaat, maar ook op de comforttemperatuur. Kies voor een compacte, lichtgewicht slaapzak met een klein pakvolume.

Elmars tip: ‘’Haal je slaapzak meteen uit de compressiezak zodra je op de camping aankomt. Zo heeft het dons genoeg tijd om weer uit te zetten zodat het dons weer goed kan isoleren.’’

Kies een slaapmat met een hoge R-waarde of isolatiewaarde. Bij temperaturen rond of onder het vriespunt wil je een R-waarde van 4 of hoger. Kijk ook naar het gewicht van de slaapmat en het pakvolume.

Elmars tip: ‘’De ondergrond in IJsland kan ruw zijn, daarom moet het matje van hoge kwaliteit zijn zodat er geen scheurtje in komt.’’

Wandelschoenen zijn misschien wel het belangrijkste onderdeel van je uitrusting. Kies voor stevige, halfhoge wandelschoenen die waterdicht zijn. Voor comfortabele voeten zijn slijtvaste, merinowollen sokken niet te missen.

Het IJslandse weer is wisselvallig en kan snel omslaan. Neem daarom altijd een setje regenkleding mee. Denk aan een waterdichte hardshelljas, een regenbroek en eventueel gamaschen (waterdichte beenkappen) om je schoenen droog te houden.

Om al dat stijgen en dalen soepeler te maken, neem je wandelstokken mee. Deze ondersteunen je tijdens het stijgen en bieden balans en stabiliteit tijdens het dalen. Heb je een tent die wandelstokken als tentstokken gebruikt? Dan kun je zo extra gewicht besparen.

Als je kampeert, kun je geen gebruikmaken van de keuken in berghutten. Neem een compact kooktoestel en voldoende brandstof voor je brander mee. Vergeet natuurlijk niet voldoende eten mee te nemen.



Elmars uitrusting


Elmars tips voor de Laugavegur Trail

Heb je een trekking op de planning staan? Met deze tips van Elmar ben je klaar voor je volgende wandelavontuur.

  • Oefen in Nederland
    ‘’Bereid jezelf voor op een meerdaagse tocht door zoveel mogelijk kilometers met volle bepakking in Nederland te wandelen! Ga lekker naar de Veluwe, Utrechtse Heuvelrug of een ander gebied bij jou in de buurt en wandel op onverharde paden met al je uitrusting in je rugzak.’’
  • Bespaar niet op je uitrusting 
    ‘’Tijdens de wandeltocht kom je soms een lange tijd niemand tegen. Dan wil je goed voorbereid zijn als er iets misgaat. Ook wil je dat je waterdichte kleding je daadwerkelijk drooghoudt. Kies daarom voor uitrusting waarop je kunt vertrouwen en let niet alleen op de prijs.’’
  • Geniet!  
    ‘’Doe het rustig aan en bedenk waar je bent. Het is zo mooi. Denk niet te veel na en ga op in het moment. Wandelen is het lekkerste wat er is!’’

tentenveld met bergen op de achtergrond


Veelgestelde vragen

De Laugavegur Trail is goede eerste meerdaagse trektocht voor fitte wandelaars die al ervaring hebben met langere dagtochten. De route heeft weinig technische passages. Het oversteken van rivieren vormt meestal de grootste uitdaging, maar bij normale omstandigheden is dat goed te doen.

Van eind juni tot begin september. Alleen in deze periode is Landmannalaugar per bus bereikbaar. Eerder in het jaar zijn de toegangswegen nog gesloten en in september staat de winter alweer voor de deur. Daarnaast openen de meeste berghutten pas vanaf 25 juni.

Ja. Je kunt de Laugavegur zelfstandig lopen. Een gids is niet verplicht. Zorg dan wel dat je zelfstandig kunt navigeren, de weersverwachting en omstandigheden controleert en weet hoe je veilig een rivier doorwaadt. Deel bovendien met iemand je reisplan en overweeg noodcommunicatie.

Bij de gebruikelijke vierdaagse indeling wandel je ongeveer 12 kilometer van Landmannalaugar naar Hrafntinnusker, 12 kilometer naar Álftavatn, 16-17 kilometer naar Emstrur en vervolgens ongeveer 15 kilometer naar Þórsmörk. Hvanngil biedt daarnaast een alternatief overnachtingspunt tussen Álftavatn en Emstrur.

Op de route zijn meerdere rivieren zonder brug. Bij minimaal drie hiervan moet je door het water waden. De omstandigheden kunnen snel veranderen door regen en smeltwater. 


Nog niet uitgewandeld?

Smaakt de Laugavegur Trail naar meer? Voor een mooie langeafstandswandeling hoef je niet altijd het vliegtuig te pakken. Ook in Nederland vind je verrassend afwisselende routes door bossen, duinen, heide en langs het water. Trek je wandelschoenen aan, pak je rugzak en ontdek de mooiste langeafstandswandelingen in Nederland. Wie weet begint je volgende wandelavontuur gewoon om de hoek.


Meer buiteninspiratie



Cookies voor jouw ervaring

Bever.nl maakt gebruik van cookies. We gebruiken functionele en privacy-vriendelijke analytische cookies om onze website goed en veilig te laten werken. Deze gebruiken we altijd. 

Accepteer je alle cookies, dan geef je toestemming voor het verzamelen en delen van persoonsgegevens en het gebruik van analytische, personalisatie en marketing cookies. De analytische cookies gebruiken we om bij te houden hoe onze website wordt gebruikt. Met personalisatie cookies kunnen we de website relevanter maken voor elke bezoeker, middels IP-adres en andere unieke kenmerken. De marketing cookies gebruiken we voor het personaliseren van advertenties. Deze data delen we met onze 11 partners.

Je kunt altijd je voorkeuren wijzigen. Dat kan via de cookie policy link onderaan alle pagina's.